niedziela, 7 kwietnia 2013

Niedźwiedziom polarnym grozi wyginięcie




W przeciągu 30 – 50 lat niedźwiedzie polarne mogą zniknąć z powierzchni Ziemi, powiedział senator Jurij W. Niejołow, członek Rady Arktycznej i były gubernator Jamalsko - Nienieckiego Okręgu Autonomicznego.

Sytuacja populacji niedźwiedzi polarnych stała się dziś głównym problemem także według World Wildlife Fund. W ciągu 2 – 3 lat zwierzęta te mogą zaprzestać reprodukcji. Głównym przyczyną zagrożenia nie jest brak żywności, a globalne ocieplenie – donosi Interfax.



Dzisiaj na świecie żyje nie więcej niż dwadzieścia pięć tysięcy niedźwiedzi polarnych. „To będzie niepowetowana strata dla ludzkości, dla naszych potomków. Niedźwiedzie polarne pozostaną w przeszłości, a nasze prawnuki będą wiedziały o nich tylko z książek i filmów" - mówi Niejołow. Przypomniał, że głównym zagrożeniem dla tych zwierząt jest globalne ocieplenie, poprzez szybkie topnienie arktycznego lodu. Niszczone są ich naturalne siedliska. Niejołow uważa także, że należy zaprzestać polowań i skutecznie walczyć z kłusownictwem.



W ciągu ostatnich 45 lat liczba niedźwiedzi polarnych na świecie zmniejszyła się o 30%.

„Tylko poprzez skoordynowane wysiłki, przyjęcie przepisów na szczeblu międzynarodowym będzie możliwe zapobieżenie tragedii. Nie ma chyba człowieka, któryby polemizowałby z faktem, że zniknięcie niedźwiedzia polarnego spowoduje nieodwracalne szkody nie tylko dla środowiska Arktyki i kultury rdzennej ludności, ale będzie to stratą dla wszystkich ludzi na świecie „- powiedział Niejołow.

Rosja i USA, na terytoriach których żyją niedźwiedzie, domagają się ochrony tych zwierząt w ramach międzynarodowego traktatu - w ogóle w sprawie rodzajów zwierząt, które są zagrożone wyginięciem. Rosja działa na rzecz zachowania populacji niedźwiedzi polarnych w Arktyce i promuje organizację specjalnego systemu w miejscach koncentracji tego gatunku na Wyspie Wrangla i Ziemi Franciszka Józefa.

„Należy jednak dążyć do dalszej poprawy ram prawnych i podjęcie bardziej skutecznych środków ochrony niedźwiedzi polarnych, w tym także poprzez rozszerzenie obszaru rezerwatu, który jest domem dla tego gatunku na Wyspie Wrangla. Należy wprowadzić surowsze ograniczenia czasowe dotyczące działalności gospodarczej we wskazanych obszarach, gdzie występuje koncentracja niedźwiedzi polarnych”- podsumował Niejołow.

Reasumując według Niejołowa globalne ocieplenie, topnienie lodowców i kłusownictwo są obecnie głównym zagrożeniem dla niedźwiedzi polarnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz